כינוסי ישראלי-גרמני בנושא גנטיקה של האפליפסיה, דצמבר 2013

עמיתים נכבדים,

אנו שמחים להזמינכם להשתתף בכינוס ישראלי-גרמני בנושא גנטיקה של אפילפסיה (Epilepsy genetics), שיערך בשדה בוקר, בתאריכים 12-15 בדצמבר השנה. באווירה המדברית המיוחדת, נסקור את ההתפתחויות האחרונות בתחום מרתק זה, ונבחן את האפשרויות לשת"פ מדעי עתידי בין חוקרים מישראל, הרשות הפלסטינית וגרמניה. הכנס יכלול גם סדנא מיוחדת לחוקרים צעירים בתחום (כהמשך לסדנא קודמת בנושא שנערכה לפני שנה בקיל, גרמניה). הכנס כולו יעמוד בסימן של מחקר תרגומי ((translational research המעוניין ושואף לחבר בין הגנטיקה המתפתחת בצעדי ענק, לבין יישום הממצאים בקליניקה היום-יומית בבית החולים ובמרפאה.

המפגש יכלול מושבים בתחומים שונים, שיקיפו היבטים נרחבים מהנעשה במחקר ובישומו לקליניקה. נתחיל בסקירת החידושים האחרונים בגנטיקה של IGE, אפילפטיות ממקור מוקדי וכן באפילפסיה על רקע תסמונות מטבוליות או נדירות אחרות. מבחינה מתודולוגית, נשמע על אפשרויות יישומן לתחום של שיטות חדשות כגון whole exome sequencing או copy number variation, כמו גם עדכונים לגבי מחקרים תאחיזה או GWASs. נרחיב את היריעה עם מושבים נוספים, שיעסקו בין היתר בהיבטים אפיגנטיים של אפילפסיה, נוירו-פיזיולוגיה או בממשק שבין הדמייה מוחית לגנטיקה, עם דגש על אפילפסיה. נציג נקודות מפגש אפשריות בין גנטיקה של אפילפסיה לגנטיקה של הפרעות נוירו-ההתפתחותיות  נוספות, כמו אוטיזם או סכיזופרניה.

דגש מיוחד יינתן להצגת מצב המחקר הגנטי בתחום זה בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית, עם דגש על פרוייקט משפחות האפילפסיה בישראל, שמובל ע"י פרופ' סמואל ברקוביץ' מאוסטרליה ופרופ' עמוס קורצ'ין מישראל. יוצגו ממצאים עיקריים מהפרוייקט עד כה, ועדכונים לגבי המשך הגיוס המתוכנן והקמת DNA biobank ייעודי לנושא.

בסדנא המיועדת לחוקרים הצעירים (14.12), יציגו המשתתפים מצגות קצרות המתארות מחקרים "רצים" בתחום הגנטיקה של אפילפסיה, עם תוצאות ראשוניות. בנוסף, בהיבט פיתוח קריירה עתידי, נדון באפשרויות העומדות לפני רופאים או מדענים המעוניינים לעסוק בתחום, מבחינת אפשרויות מימון, שיתופי פעולה, פרסומים מדעיים וכו'. היום האחרון של הכנס יכלול טיול קצר באזור הנגב.

הכנס מיועד הן לרופאים (נוירולוגים, גנטיקאים ורופאי ילדים) והן לחוקרים בתחומי הגנטיקה והנוירוביולוגיה, ומטרתו לחבר בין שני עולמות התוכן. מאחר ומספר המקומות (וחדרי המלון) מוגבל, יש להקדים ולהירשם. יומו הראשון של המפגש יתקיים בקמפוס אונ' בן-גוריון בבאר שבע, ובערב נמשיך כולנו לשדה בוקר.  טפסי הרשמה, תוכנית מדעית ופרטים נוספים לגבי הכנס ועלויות הזמנת החדרים ניתן למצוא באתר המפגש, בכתובת /http://www.epilepsiegenetik.de/.  לסטודנטים או חוקרים צעירים עד גיל 32, הרישום הינו בחינם. כמו כן, אלו המעוניינים להציג פרוייקט במסגרת סדנת החוקרים הצעירים, מתבקשים לשלוח תקציר דרך כתובת האתר המצויינת לעיל.

אנו מזמינים את כולכם להירשם ולקחת חלק בכנס, להתעדכן במחקרים אחרונים בתחום דינאמי זה, להכיר באופן בלתי-אמצעי עמיתים מהרשות הפלסטינית ומגרמיה, וליצור עימם שיתופי פעולה מחקריים עתידיים לקידום נושא חשוב זה.

פורסם בקטגוריה ארכיון האתר , מאת מערכת האיגוד הנוירולוגי.