כאב ראש ופנים

מהי מיגרנה?

כללי

מאת: ד”ר עובד דניאל, מומחה בנוירולוגיה, יו”ר החברה הישראלית לכאב ראש, האיגוד הנוירולוגי בישראל

 
מיגרנה היא מחלה עם הפרעה תפקודית קשה, הפוגעת במידה ניכרת באיכות החיים של למעלה ממיליון איש במדינת ישראל, ומאות מיליוני אנשים ברחבי העולם, וממוקמת על פי הדירוג של ארגון הבריאות העולמי במקום ה- 2 ברשימת המחלות המגבילות ביותר.

מי שחווה התקף של מיגרנה יודע שברגע מסוים הוא יושב/עומד, רץ או נהנה מהזמן הפנוי,  וברגע אחר מופיע כאב ראש עז, לעיתים מלווה בבחילות והקאות, שמכה בו בעוצמה, וכל מה שהוא רוצה לעשות זה לשכב במיטה, בחדר חשוך ולא לשמוע אף אחד. לעיתים קרובות תדירות ההתקפים עולה בהדרגה עד להתקפים יומיומיים כרוניים, וצריכה מופרזת של משככי כאבים, שבעצמם עלולים להגביר את כאבי הראש.

ההערכה היא שלמעלה מ-170,000 איש במדינת ישראל סובלים ממיגרנה כרונית, קרי, מעל 15 ימים של כאב ראש בחודש. חשוב לציין שזוהי מחלה העוברת בתורשה. ל- 60% מהסובלים ממיגרנה יש הורה הסובל ממיגרנה, ול-80% יש קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל ממיגרנה.

 

 

הפתופיזולוגיה של המיגרנה

אם בעבר האמינו שההתכווצות וההתרחבות של כלי הדם היא הסיבה העיקרית למיגרנה, אנחנו יודעים היום שמדובר דעיכה מתמשכת של הפעילות החשמלית של קליפת המוח, תהליך הנקרא – Cortical Spreading Depression שמובילה לשפעול של סיבי עצב התחושה בפנים ושינויים בחדירות דפנות כלי הדם.

כתוצאה מכך, נוצרת דלקת בקצות העצבים שמעצבבים את כלי הדם של קרומי המוח, הרגישים לכאב, והיא זו שגורמת לכאבי הראש. אחד מפפטידים שמשתתף בתהליך הדלקתי הזה, הוא ה- Calcitonin Gene Related Peptide (CGRP). מדובר במולקולה קטנטנה, בסה”כ שרשרת של כמה חומצות אמינו, קצרה יותר מחלבון, שנקשרת לקולטן ספציפי, וגורמת לשרשרת של ריאקצות דלקתיות, שבסופו של דבר יביאו להרחבה של כלי הדם המוחיים, ולתסמינים של המיגרנה שתיארנו קודם לכן. אם מדובר במצב כרוני, העצבים הפריפריים הולכים ונהיים רגישים יותר לכאב וזה מוביל בסופו של דבר גם לרגישות יתר מרכזית מוחית.

 
טיפולים תרופתיים

טיפול בהתקף חריף– משככי כאבים ונוגדי דלקת כמו אופטלגין, אדביל, נוראופן וכו’, תרופות מורכבות המכילות קפאין כגון אקסדרין אקמול פוקוס אקסידול וכו’, וטריפטנים כמו רילרט, ריזלט, אימיטרקס וזומיג.

טיפול מניעה– שני סוגים של תרופות חוסמי בטא להורדת ל”ד, שני סוגים של תרופות נוגדי פרכוס, תרופה נוגדת חרדה ודיכאון, ובוטוקס.

בשנה אחרונה אושרו ע”י רשויות הבריאות בישראל ובעולם 3 תרופות ביולוגיות למניעה של מיגרנה- Aimovig, Ajovy ו- Emgality. מדובר למעשה בנוגדנים המנטרלים חלבון המשתתף בהיצרות הדלקת שנוצרת בקצות העצבים בכלי הדם של קרומי המוח.

ולא רק תרופות חדשות, יש גם שלל מכשירים רפואיים חדשים לטיפול במיגרנה. אחד מהמכשירים הוא פיתוח של חברה ישראלית בשם Theranica. החולה מדביק את המדבקה לזרוע ומפעיל את הטיפול דרך אפליקציה שמותקנת על סמארטפון. המדבקה גורמת לגירוי חשמלי לא כואב בעוצמות משתנות למשך 20 דקות.

 מכשיר נוסף שהוצג בכנס הוא ה- gammaCore. המכשיר מאושר כבר באירופה לטיפול חריף בהתקפי מיגרנה וכאב ראש ומקבצי, ורק לאחרונה קיבל גם את האישור של ה- FDA בארה”ב לטיפול בהפסקת התקף ראש מקבצי. השימוש במכשיר פשוט מאוד- מצמידים אותולצוואר בזמן התקף, והוא גורם לגירוי חשמלי של עצב הואגוס- עצב הפנים ה-10, המשתתף בוויסות מערכת העצבים העצמונית.

 

סיכום

ניתן לראות אם כן שאנחנו נמצאים בעידן חדש בתחום כאב הראש והפנים, ומצפים לתרופות ומכשירים חדשים שיאושרו בקרוב מאוד ע”י רשויות הבריאות בארה”ב, אירופה וגם ישראל.

ישראל משתתפת במחקרים קליניים רבים, כחלק ממערך המחקרים שמתקיים במרכזים רפואיים רבים בעולם, וזוהי גאווה גדולה ומסר לעולם שישראל על המפה.

Concept, design & development by -
Refua mecovenet (Moli) LTD
ניתן לפנות אלינו לקבלת מידע נוסף באמצעות מילוי הפרטים הבאים
שדה חובה
שדה חובה
שדה חובה
שליחה
פרטיך התקבלו בהצלחה. נציגינו יצרו עמך קשר בקרוב
יציאה